Calculate the pH of a buffer solution prepared by mixing 10 0 mL of 0.25 M ammon
ID: 1066291 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
Q6
Find pH for:
V =10 mL of ammonia, M = 0.25 M
mmol of NH3 = MV = 10*0.25 = 2.5 mmol of NH3
for ammonium chloride
V = 15 mL , M = .15 M
mmol of NH4+ = MV = 2.25 mmol of NH4+
so
apply Henderson HAsselbach equation
pOH = pKb + log(NH4+/NH3)
pKb = -log(Kb) = -log(1.8*10^-5) = 4.75
so
pOH =4.75 + log(2.25/2.5) = 4.7042
pH = 14-4.7042 = 9.2958
pH = 9.2958
For all further questions, please post multiple questions in multiple set of Q&A. We ar enot allowed to answer to multiple questions in a single Q&A post.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.