Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The oxidation state of iodine in I^-_3 is 0 3 -3 1/3 -1/3 Given the following re

ID: 1066611 • Letter: T

Question

The oxidation state of iodine in I^-_3 is 0 3 -3 1/3 -1/3 Given the following reactions: 2cu_gO(s) + O_2(g) rightarrow 4CuO(s) delta H degree = -288 kJ Cu_2O(s) rightarrow Cu(s) + CuO(s) delta H degree = +11kJ Calculate the standard enthalpy of formation of CuO(s) +155 kJ -155 kJ -299 k J +299 kJ None of the above The specific heat capacity of iron (Fe) is 0.45 J/C. Calculate the molar heat capacity of iron. 8.0 times 10^-3 J/C. mol 8.0 J/C. mol 25.1 J/C, mol 2.51 times 10^-2 J/C. mol None of the above A gas of unknown identity effuses at a rate of 83.3 mL per second. A second gas, whose molar mass is 44.0 g/mol, effuses at a rate of0.102 L per second. The molar mass of first gas is 98.5 g/mol 66.0 g/mol 126 g/mol 42.0 g/mol None of the above

Explanation / Answer

(4) I3-

3x = - 1

x = - 1/3

(5) do (2) - (1)/2

deltaHf0 = +11 - (-288/2) = +155 kJ

(6) Molar heat capacity = 0.45 * 56 = 25.2 J/mol.K

(7) r1/r2 = sqrt.(M2/M1)

0.0833 / 0.102 = sqrt.(44/M1)

44/M1 = 0.667

M1 = 66.0 g/mol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote