PLEASE EXPLAIN HOW!!!!! The following information is for the element cobalt at 1
ID: 1067028 • Letter: P
Question
PLEASE EXPLAIN HOW!!!!!
The following information is for the element cobalt at 1 atm pressure
Boiling point= 3097 degrees C
Melting point= 1495 degrees C
Specific heat solid= 0.4180 J/g degrees C
Specific heat liquid= 0.6860 J/g degrees C
Delta H_vap (3097 degrees C)= 6603 J/g
Delta H_fus (1495 degrees C)= 262.7 J/g
A 1.00g sample of solid cobalt is initially at 1395 degrees C. If the sample is heated at a constant pressure (P=1atm), how much heat must be added to the sample to raise its temperature to 1595 degrees C?
A. 373 J
B. 263 J
C. 110 J
D. 6713 J
E. 305 J
Explanation / Answer
Heat = mass * specific heat * change in temperature
Heat = mass * specific heat * (t2-t1)
heat =1.00 * 0.4180 *(1595-1395) = 0.4180 (200) = 83.6 J
Therefore, heat added is 83.6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.