The reaction of the weak acid HCN with the strong base KOH is: HC N(aq) + KO H {
ID: 1067225 • Letter: T
Question
The reaction of the weak acid HCN with the strong base KOH is: HC N(aq) + KO H {aq) rightarrow HOH (l) + KCN(aq) To compute the pH of the resulting solution if 73mL of 0.70M HCN is mixed with 16mL of 0.30 KOH we need to start with the stoichiometry. Lets do just the stoich in steps: How many moles of acid? How many moles of base? What is the limiting reactant? How many moles of the excess reactant after reaction? What is the concentration of the excess reactant after reaction? What is the concentration of the pH active product after reaction? These are the initial concentration in an ICE Table!Explanation / Answer
moles of acid = 0.7 * 73 / 1000 = 0.0511 mol
Mole sof base = 0.30 * 16 / 1000 = 0.0048 mol
Limiting reagent = Base, KOH
Final moles of Acid = 0.0511 - 0.0048 = 0.0463 mol
Final concentration of acid = 0.0463 / (73 + 16) = 0.000520 M
Concentration of salt formed (KCN) = 0.0048 / 89 = 0.0000539 M
pKa of acid, HCN = 9.2
Here, a buffer of HCN and KCN is formed.
pH fromual for buffer solutions,
pH = pKa + Log[salt]/[acid]
pH = 9.2 + Log(0.0000539 / 0.000520)
pH = 8,22
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.