Heat can be obtained from the burning of many types of fossil fuels. One such re
ID: 1067366 • Letter: H
Question
Heat can be obtained from the burning of many types of fossil fuels. One such reaction involves the combustion of propane gas (C3H8) which is used in gas fired grills.
- How many moles of propane are in a 2 kg (2000g) bottle of propane?
- How many grams of carbon dioxide are released by the complete combusion of the propane?
The chemical reaction is propane plus oxygen ---> carbon dioxide plus water. Be sure to write the balanced chemical equation.
Classify the type of reaction that is occuring when the propane is burned.
Explanation / Answer
The reaction is called combustion reaction
C3H8 + 5O2 ---> 3CO2 + 4H2O
Moles of propane = mass / Molar mass of propane
= 2000 g / 44.1 g/mol = 45.3515
CO2 moles = 3 x moles of C3H8 = 3 x 45.3515 = 136
CO2 mass produced = moles x molar mass of CO2
= 136 mol x 44 g/mol = 5986.4 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.