Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate pCd^2+ at each of the following points in the titration of 50.00 mL of

ID: 1068454 • Letter: C

Question

Calculate pCd^2+ at each of the following points in the titration of 50.00 mL of 0.0020 M Cd^2+ with 0.0020 M EDTA in the presence of the auxillary completing ahent NH_3. The solution is buffered at a PH 11.00 and the NH_3 concentration is fixed at 0.100 M. The fraction of EDTA the form Y^4- as a function of pH can be found is here. The formation constant for the Cd^2+ -EDTA complex can be found here. The cumulative formation constants for the Cd(NH_3)_n+2+ complexes can be found here. 0 mL 50.00 mL 20.00 mL 55.00 mL 45.00 mL

Explanation / Answer

The EP (equiv. point, completion degree 100%) is at

V = 50.00 mL x0.0020 M Cd2+ /0.0020 M EDTA = 50 mL EDTA

For 3 mL added the completion of titration is

100x3mL/50ml = 6%

Conc. of uncomplexed Cd2+ by EDTA is

0.94 x 0.004 M x 50 mL/53 mL = 0.00355 M

For 45 mL added the completion of titration is

100x45mL/50ml = 90%

Conc. of uncomplexed Cd2+ by EDTA is

0.10 x 0.004 M x 50 mL/95 mL = 0.000210 M

The formation of [Cd(EDTA)]2+ can be assumed to be complete (high Kf value), during titration.

            Cd2+ + Y4- = CdY2-     Kf = 1016.5 = 3x1016

Cd2+ uncomplexed by EDTA is available for the formation of [Cd(NH3)4]2+, having Kf2 = 1.3×107

1.[Cd2+] = [Cd(NH3)4]2+ / (Kf2 . [NH3]4) = 0.004/(1.3×107x1x10-4) = 3.07x10-3 M

       pCd2+ = -log3.07x10-3 = 2.5

2. [Cd2+] = [Cd(NH3)4]2+ / (Kf2 . [NH3]4) = 0.00355 /(1.3×107x1x10-4) =

                  = 2.7x10-6 M

               pCd2+ = 5.57

3. pCa2+ = = [Cd(NH3)4]2+ / (Kf2 . [NH3]4) = 0.000210 M / (1.3×107x1x10-4) =

                  = 1.6x10-7 M

             pCd2+ = 6.8

4. At EP , [Cd2+] is controled by the dissociation at equilibrium of Cd(EDTA)2+

               [Cd2+] = [EDTA] = ([Cd(EDTA)]2+ / Kf)1/2 = 4.5x10-10

             pCd2+ = 9.35

5. [Cd2+] is controled by the excess of Cd(EDTA)2+

      EDTA in excess is

10/100 x 0.004 x 50 mL/105 mL = 0.0002 M

     [Cd2+] = [Cd(EDTA)]2+ / ([EDTA]Kf)

                         = 0.002/(0.0002x3x1016)

                          = 3.3x10-16

             pCd2+ = 15.48

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote