35.)If mercury (density=13.6 g/cm^3) at a height of 745 mm Hg in a mercury barom
ID: 1068542 • Letter: 3
Question
35.)If mercury (density=13.6 g/cm^3) at a height of 745 mm Hg in a mercury barometer is replaced with water (density=1.00 g/cm^3) under the same conditions the height of water will be 1 pascal 35. If mercury (density 13.6 g/cm3 at a height of 745 mm Hg in a mercury barometer is replaced with water (densi 1.00 g/cm3), under the same conditions the height of water will be A) 0.180 ft. B) 2.44 ft. C) 33.2 ft. D) 399 ft. open-end U-tube 36. What is the pressure in a gas container that is connected to an manometer if the pressure of the atmosphere is 752 torr and the level of mercury in the arm connected to the container is 9.60 cm higher than the level of mercury open to the atmosphere? A) 656 mm Hg B 742 mm Hg C) 762 mm Hg D) 848 mm HgExplanation / Answer
35)
pressure due to mercury = pressure due to water
(mercury)*g*h(mercury) = (water)*g*h(water)
(mercury)*h(mercury) = (water)*h(water)
13.6*745 = 1 * h
h= 10132 mm
1 ft = 304.8 mm
so,
h = 10132 / 304.8
= 33.2 ft
Answer: C
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.