To determine the chromium content of the stainless steel Weigh 5.199 g of steel
ID: 1068614 • Letter: T
Question
To determine the chromium content of the stainless steel Weigh 5.199 g of steel chips, which is dissolved in a strong oxidizing acid, and diluted to 1000 mL in a volumetric flask. The chromium is oxidised hereby oxidation state +6. From the volumetric flask is taken 20.00 mL with 19.55 mL of 0.02034 M KM no4. In a blind determination titrated 25.00 mL of the same about 0.1 M FeSO4 with 24.89 mL of 0.02034 M KMnO4. The following chemical processes take place: 7H2O Cr201 6Fe 14H 6Fe and Mno 5Fett Mn 5Fe 8H 4H2O Calculate w/w% chromium in special steel.
Explanation / Answer
The above titration is called back titration.
In this
For blind determination; Consumed volume of 0.02034 M KMnO4 is : 24.89 mL
For sample determination; Consumed volume of 0.02034 M KMnO4 is : 19.55 mL
Excess volume of 0.02034 M KMnO4 =24.89 - 19.55 = 5.34 mL
5.34 mL of 0.02034 M KMnO4 is unreacted which is equal to 5.36 mL of 0.1 M FeSO4
Hence the consumed volume of 0.1 M FeSO4 for the titration of 20 mL of Chromium sample solution = 5.36 mL
Normality of Chromium = 5.36 x 0.1 / 20 = 0.0268 N, Molarity M = 0.0268/3 = 0.0089 M
Wt of Chromium in 1000 mL sample solution = M x Mol wt of Chromium x volume / 1000 = 0.0089 x 52 x 1000 /1000
= 0.4628 g
% Chromium content (%w/w) = 0.4628 x 100 / 5.199 = 8.90 % w/w
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.