Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What mass of AlCI_3 (molar mass = 133.3 g mol) is produced when 25.0 g of Al_2O_

ID: 1068630 • Letter: W

Question

What mass of AlCI_3 (molar mass = 133.3 g mol) is produced when 25.0 g of Al_2O_3 (molar mass = 102 0 g/mol) react with an excess of HCl according to the reaction below? Al_2O_3 + 6HCl rightarrow 2AlCl_3 + 3H_2O (balanced) 155 g 72.9 g 65.3 g 32.7 g What is the mass of a sample of O_2 gas (molar mass = 32.0 g/mol), which has a pressure of 0.974 atm, at a temperature of 298 K, and a volume of 0.250 L? 0.318 g 3 82 g 201 g 292 g What is the pH of a solution with [OH^+] = 1.0 times 10^4 M. 3.00 4.00 5.00 10.0 What is the molarity of sodium chloride in u solution containing 0.50 mol of sodium chloride in 500 ml. of water? 0.25 M 0.50 M 1.0 M 5.0 M Which of the following compounds contains a peptide bond?

Explanation / Answer

6)

                       Al2O3 + 6HCl = AlCl3 + 3H2O

Molar mass: 102.0                  133.3

Since, 102.0 g of Al2O3 produces.............133.3 g AlCl3

So, 25 g of Al2O3 will produce ……….. 25.0 x (133.3/102.0) = 32.7 g

7)

PV= nRT

Number of moles of O2, n = PV/RT = (0.974 atm x 0.250 L)/(0.082 L atm mol-1K-1 x 298 K)

                                               = 0.009965 mol

Mass of O2 = n x MW = 0.009965 x 32 = 0.318 g

8)

[-OH] = 10-4

[H+] [-OH] = 10-14

[H+] = 10-14/10-4 = 10-10

pH = -log [H+] = -log 10-10 = 10

9)

Molarity = number of moles/volume(L) = 0.5 mol/0.500 L = 1M

10)

Peptide bond = amide bond

So, answer B is correct

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote