What is my answer for the second part? The equilibrium constant, K, for a redox
ID: 1069297 • Letter: W
Question
What is my answer for the second part?
The equilibrium constant, K, for a redox reaction Is related to the standard potential, E degree, by the equation In K = nFE degree/RT where n is the number of moles of electrons transferred, F (the Faraday constant) is equal to 96, 500 C/(mol e^-), R (the gas constant) is equal to 8.314 J/(mol middot K), and T is the Kelvin temperature. Use the table of standard reduction potentials given above to calculate the equilibrium constant at standard temperature (25 degree C) for the following reaction: Fe(s) + Ni^2+(aq) rightarrow Fe^2+(aq) + Ni(s) Express your answer numerically. Calculate the standard cell potential (E degree) for the reaction X(s) + Y^+ (aq) rightarrow X^+(aq) + Y(s) If K = 1.92 times 10^-3. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
B) Given that K = 1.92 x 10-3
In the given reaction,
no of electrons transferred n = 1
We know that Go = -RT In K and Go = -nFEo
Then,
-RT In Keq = -nFEo
Eo = RT In Keq / nF
= [8.314 J/K/mol x 298 K x In (1.92 x 10-3) ] / [ 1 x 96500 C/mol]
= -0.16 V
Eo = -0.16 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.