An unknown radioactive substance has a half-life of 3.20 hours . If 14.9 g of th
ID: 1069663 • Letter: A
Question
An unknown radioactive substance has a half-life of 3.20 hours . If 14.9 g of the substance is currently present, what mass A0was present 8.00 hours ago?
Express your answer with the appropriate units.
g
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
Americium-241 is used in some smoke detectors. It is an alpha emitter with a half-life of 432 years. How long will it take in years for 35.0 % of an Am-241 sample to decay?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part D
A fossil was analyzed and determined to have a carbon-14 level that is 40 % that of living organisms. The half-life of C-14 is 5730 years. How old is the fossil?
Express your answer with the appropriate units.
A0 =g
Explanation / Answer
An unknown radioactive substance has a half-life of 3.20 hours . If 14.9 g of the substance is currently present, what mass A0was present 8.00 hours ago?
Apply:
A = A0*(1/2)^(t/HL)
14.9 = A0*(1/2)^(3.2/8)
solve for A0
14.9 = A0 * 0.757858
A0 = (14.9)/0.757858
A0 = 19.66 g initially
C)
Americium-241 is used in some smoke detectors. It is an alpha emitter with a half-life of 432 years. How long will it take in years for 35.0 % of an Am-241 sample to decay?
HL = 432 y
time fo 35 yo decay
Afinal = (1-0.35) = 0.65
so
0.65*A0 = A0*(1/2)*(t/432)
solve for t
ln(0.65)/ln(0.5) = t/432
t = 432*ln(0.65)/ln(0.5) = 268.482 years required
D)
40% of C remaining
0.4*A0 = A0*(1/2)^(t/HL)
ln(0.4)/ln(0.5) = t/5730
t = 5730 * ln(0.4)/ln(0.5) = 7574.647 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.