The specific heat capacity of liquid mercury is 0.14 J/g-K. How many joules of h
ID: 1069774 • Letter: T
Question
The specific heat capacity of liquid mercury is 0.14 J/g-K. How many joules of heat are needed to raise the temperature of 6.00 g of mercury from 25.1 degree C to 65.3 degree C? 1.7 into 10^3 j 34 J 76J 5.8 into 10^-4 J 2.2 J The temperature of a 11.8 g sample of calcium carbonate [CaCO_3(s)J increases from 24.8 c to 38 c If the specific heat of calcium carbonate is 0.82 J/g-k, how many joules of heat are absorbed? 130 J 92 J -130 J -0.92 J 11 J Delta S is negative for the reaction. the normal boiling point of methanol is 647 c and the molar enthalpy of vaporization if 71.8 kJ/mol. The value of Delta S when 1.75 mol of'CH_3OH vaporizes at 64.7 degree C is j/k 0.372 4.24 into 10^3 372 1.94 into 10^3Explanation / Answer
heat required(q) = m*s*DT
= 6*0.14*(65.3-25.1)
q = 34 joule
answer: 34 joule
hat absorbed(q) = m*s*DT
= 11.8*0.82*(38-24.8)
= 128 joule
answer: 130 joule
DS = Sproducts - Sreactant
answer: 2H2O(g) ---> 2H2(g) + O2(g)
DG = DH-TDS
Tfreezingpoint = 64.7+273.15 = 337.85 k
0 = 71.8*10^3*1.75 - (337.85*x)
x = DS = 372 j/K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.