Molten iron at 1538 degree C (its melting point) is solidified by an ice-water m
ID: 1070249 • Letter: M
Question
Molten iron at 1538 degree C (its melting point) is solidified by an ice-water mixture at 0 degree C. Assuming that there is still ice present when the process is over and the iron is left in the ice-water, how much ice will be melted if 50.0 g of iron is solidified? The following may be useful: enthalpy of fusion of iron = 13.8 kJ/mol; enthalpy of fusion of water = 6.07 kJ/mol; specific heat capacity of iron = 0.449 J/g-K; specific heat capacity of water = 4.184 J/g-K. 102 g 36.6 g 87.8 g 139 g 46.9 gExplanation / Answer
While solidifying iron it loses = (50.0/ 56) * 13.8 *1000 = - 12321.43 J
6070 J of heat can melt 18 g. of ice
then, 12321.43 J heat can melt 18 * 12321.43 / 6070 = 36.6 g.
So, the answer is (2) 36.6 g.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.