1a) Under constant pressure a sample of hydrogen gas initially at 27.0 °C and 6.
ID: 1070591 • Letter: 1
Question
1a) Under constant pressure a sample of hydrogen gas initially at 27.0 °C and 6.70 L is cooled until its final volume is 1.50 L. What is the final temperature?
1b)
What is the effect on the volume of 1 mol of gas if the pressure changes from 2 atm to 101 kPa while the initial temperature is 305 K and the final temperature is 32 °C?
The volume remains the same
The volume decreases by a factor of 2
The volume decreases by a factor of 4
The volume increases by a factor of 2
The volume increases by a factor of 4
Explanation / Answer
1a)
Ti = 27 oC = (27 + 273)K = 300 K
Vi = 6.70 L
Vf = 1.50 L
Tf = ?
use:
Vi/Ti = Vf/Tf
6.70/300 = 1.50/Tf
Tf = 67.2 K
= (67.2 - 273)
= -205.8 oC
Answer: -205.8 oC
1b)
Pi = 2 atm
Pf = 101 kpa =1 atm
Ti = 305 K
Tf = 32 oC = (32+273) = 305 K
pressure has become half and temperature is not changing
so, volume will dounle
Answer:
The volume increases by a factor of 2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.