Suppose the current flowing from a battery is used to electroplate an object wit
ID: 1070652 • Letter: S
Question
Suppose the current flowing from a battery is used to electroplate an object with silver. Calculate the mass of silver that would be deposited by a battery that delivers 1.15 A middot hr of charge. An Ampere is a Coulomb per second. A hr = C/s times hr An A-hr is actually a measure of charge because the hr (once converted to seconds) cancels the time in the denominator, leaving Coulombs. The plating reaction is: Ag^+ (aq) + 1 e^- rightarrow Ag (s) If we know the number of moles of electrons, we know the number of moles of silver. How can we find the number of moles of electrons given the charge?Explanation / Answer
Ag+ (aq) + e- ----------> Ag(s)
Z= 1
hr = 3600sec
C = 1.15A.hr = 1.15A*3600sec
W = MCt/ZF
= 108*1.15*3600/1*96500 = 4.64g >>>>answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.