12.39 kg sample of phosphorus reacts with 52.54 kg of chlorine to form only phos
ID: 1070859 • Letter: 1
Question
12.39 kg sample of phosphorus reacts with 52.54 kg of chlorine to form only phosphorus trichloride. In a similar process, the chlorine is introduced to the reactor as a solution in carbon tetrachloride (tetrachloromethane). The solvent does not react. What volume of a 4.5 M solution is required to deliver for the stoichiometric amount of chlorine? Water is much less expensive than carbon tettrachloride. It is less toxic and easier to recycle or purify for further use. Another chemist thinks that the process can be improved by using water instead of carbon tet as the solvent. Is this a good idea? Justify your answer! Hint: show (potential) reactions of starting materials and products
Explanation / Answer
The reaction is 2P+3Cl2---->2PCl3
atomic weight of P= 31, mole of P= 12.39*1000/31=400gmoles
From the stoichiometry, 2 moles of P reqquires 3 mole of Cl2
400moles required 400*3/2= 600 gmole of Cl2
Volume of Solution required = 600 gmoles/ 4.5 gmoles/L= 133.3 L
Chlorine dissoves in water accordingly
Cl2 + H2O -> HCl + HClO , So chlorine not only dissovles, but reacts with water to form Hypochlorous acid.
Hence HCl and HClO does not react with Phosphorous. It is not a good idea.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.