Calculate the number of moles of oxygen atoms in 35.2 grams of oxygen. 2.20 mole
ID: 1071493 • Letter: C
Question
Calculate the number of moles of oxygen atoms in 35.2 grams of oxygen. 2.20 moles 4. 42 moles 0.54 moles 2.57 moles 1.13 moles What is the percent by mass of sulfur in Al_2(SO_4) What is the empirical formula for a compound containing 68.3% lead, 10.6% sulfur and the remainder oxygen? A compound contains sulfur, oxygen, and chlorine. Analysis shows that it contains by mass 26.95% fulfill and 59.61% chlorine. What is the simplest formula for this compound? A 1.520-gram sample of a compound containing only nitrogen and oxygen is found to contain 0.560 grams of nitrogen and 0.960 grams of oxygen. What is the simplest formula for this compound? A compound is known to contain only carbon, hydrogen, and oxygen. If the complete combustion of a 0.150-g sample of this compound produces 0.225 g of CO_2 and 0.0614 g of H_2O, what is the empirical formula of this compound? Glucose has a molecular weight of 180.2 g and an empirical formula CH_2 O. What is its molecular formula? A compound contains, by mass. 87.5% nitrogen and 12.5% hydrogen. Its molecular weight is found to be 32 g/mol. What is its molecular formula? A compound contains, by mass, 81.7% carbon and 18.3% hydrogen. A 0.15 mole sample of this compound weighs 6.6 g. What is the molecular formula of this compound? The complete combustion of a 0.2864-g sample of a compound yielded 0.420 g of CO_2 and 0.172 g of H_2O molecular weight was determined to be approximately 60 g/mol. What is the molecular formula of this compound if it contains only carbon, hydrogen, and oxygen? What mass of iron is contained in 86.6 grams of pyrite, FeS_2?Explanation / Answer
1 is done
2)
mass = 7.30*mass of C-12
= 7.30*12
= 87.6
It is Sr
Answer: b
3)
1 mol of KIO3 has 3 mol of O
so,
moles of O = 3*moles of KIO3
= 3*5
= 15 moles
Answer: d
4)
1st calculate the number of moles of O2
number of moles of O2 = mass/molar mass
= 35.2/32
= 1.10 mol
1 mol of O2 has 2 mol of oxygen atom
so number of mol of O atom = 2*1.10 mol = 2.20 mol
Answer: a
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.