Exactly 400 grams of an ideal gas at a temperature of 110 degree C and under a p
ID: 1071521 • Letter: E
Question
Exactly 400 grams of an ideal gas at a temperature of 110 degree C and under a pressure of 1 atm is in a 450 L container. Determine the diatomic molecule that makes up the ideal gas. Problems - Thermal Expansion If a pedestrian bridge is made of aluminum (alpha = 22.5 times 10^-6 1/degree C), how much variation is there in the length of the 60 m span when the temperature varies from -44 degree C to + 59 degree C? Comment on the reasonability of your answer. A roadway is made up of 20 m long concrete slabs, for which alpha = 12 times 10^6 (1/degree C). If the slabs just touch at the maximum temperature expected, +60 degree C, how wide will the gap be when the temperature falls to -45 degree C?Explanation / Answer
Q4.
m = 400 g of ideal gas
T = 110 C = 110+273 = 383 K P = 1 atm, V = 450 L
apply
PV = nRT
n = PV/(RT) = 1*450/(0.082*383) = 14.328 mol
so
MW = mass/mol = 400/14.32 = 27.93296 g
this is daitomic so MW mono = Mw/2 = 27.93296/2 = 13.96 g
nearest answer will be Nitrogen, so N2 is the diatomic
Consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.