A voltaic cell employs the following redox reaction: 2Fe3+( a q )+3Mg( s )2Fe( s
ID: 1071874 • Letter: A
Question
A voltaic cell employs the following redox reaction:
2Fe3+(aq)+3Mg(s)2Fe(s)+3Mg2+(aq)
Calculate the cell potential at 25 C under each of the following conditions.
Part A
standard conditions
Part B
[Fe3+]= 1.7×103 M ; [Mg2+]= 1.95 M
Part C
[Fe3+]= 1.95 M ; [Mg2+]= 1.7×103 M
A voltaic cell employs the following redox reaction:
2Fe3+(aq)+3Mg(s)2Fe(s)+3Mg2+(aq)
Calculate the cell potential at 25 C under each of the following conditions.
Part A
standard conditions
Ecell = VPart B
[Fe3+]= 1.7×103 M ; [Mg2+]= 1.95 M
Ecell = VPart C
[Fe3+]= 1.95 M ; [Mg2+]= 1.7×103 M
Explanation / Answer
A) Eo cell = Eo ( reductin half) - Eo ( oxidation half)
= Eo ( Fe3+/Fe) - Eo ( Mg2+/Mg)
= -0.036 - (-2.37)
= 2.334 V
b) Q cell= [Mg2+]^3 / [Fe3+]^2
= ( 1.95^3) / ( 1.7 x 10^ -3)^2 = 2.566 x 10^ 6
E cll = Eo cell - ( RT/nF) ln Q where n= number of electrons involved per reaction = 6
Ecell = 2.334 - ( 8.314 x 298 / 6 x 96485) ln ( 2.566 x 10^ 6)
= 2.27
c) Q = ( 0.0017^3) / ( 1.95^2) = 1.29 x 10^ -9
E cell = 2.334 - ( 8.314 x 298 / 6 x 96485 ) ln ( 1.29 x 10^-9)
= 2.42 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.