The equation for this precipitation reaction using the formulas of the reactant*
ID: 1072167 • Letter: T
Question
The equation for this precipitation reaction using the formulas of the reactant* and products is 2AgNO_3(aq) + CaCI_2(aq) 2AgCI(a) + Ca(NO_3)(aq) Solid AgCl forms according to the following net ionic equation: Ag- (aq) + CP (aq) AgCl(s) The number of moles of these ions initial solutions are: Because Ag and CI react in a 1:1 ratio, the amount of Ag" will be limiting (0.0380 mole Ag* is less than 0.0920 mole of CI). Since Ag" is limiting, only 0.0380 mole of solid AgCl will be formed. Therefore, the mass of AgCl can be calculated: Calculate the concentrations of each ion remaining in solution after precipitation is complete. (If no ions remain, leave the box blank and click on Submit.) Concentration of Ag+ M Concentration of CI^- M Concentration of Ca2+ W Concentration of NO_3 MExplanation / Answer
After reaction competition concentration o f [Ag+] =0
1 mole CaCl2 = 2 mole Cl-
Moles of Cl- = 0.200 L * 2* 0.23 Moles/L
= 0.0920 moles
Now calculate the moles of Cl- which are remain in the recation mixture=
0.0920 moles - 0.0380 moles = 0.054 moles Cl-
Total volume = 200 .0 ml+200.0 ml
= 400.0 ml
= 0.400 L
Molarity = number of moles / volume in L
= 0.054 moles Cl- / 0.400 L
= 0.135 M
NO3- was not reacted it is present as NO3-
Moles of NO3- = 0.200 L * 0.19 Moles/L
= 0.0380 moles
Molarity = number of moles / volume in L
= 0.0380 Moles / 0.400 L
= 0.0950 M
Ca2 + was not reacted it is present as Ca 2+
Moles of Ca2+ = 0.200 L * 0.23 Moles/L
= 0.0460 moles
Molarity = number of moles / volume in L
= 0.046 Moles / 0.400 L
= 0.115 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.