Using Beer’s Law Al = elcl, calculate the percentage of 4,257 nm light emitted b
ID: 1072202 • Letter: U
Question
Using Beer’s Law Al = elcl, calculate the percentage of 4,257 nm light emitted by the surface of the earth which is absorbed within 100 meters of the earth’s surface. Use two different concentrations in your calculations: 200 ppm and 400 ppm
Carbon dioxide has a strong infrared absorption band centered at l = 4,257 nm (energy = hc/l = 4.67 ´ 10–20 J photon–1 = 2,349 cm–1; see Fig. 3); the molar extinction coefficient for this band is eCO2= 1,214 M–1 cm–1.
Carbon Dioxide Variations 400 The Industrial Revolution Has 350 Caused A Dramatic Rise in CO 300 1400 1200 1800 2000 1000 1600 Year (AD) Ice Age Cycles 400 300 200 100 Thousands of Years Ago 400 350 300 250 O 200Explanation / Answer
When,
[CO2] = 200 ppm
= 200/44 x 1000
= 4.54 x 10^-3 M
Absorbance = molar absorptivity x concentration x path length
let the path length = 1 cm
then,
absorbance = 1214 x 4.54 x 10^-3
= 5.5
percent light emitted = inv.log(2-5.5)
= 0.0003%
When,
[CO2] = 400 ppm
= 400/44 x 1000
= 9.1 x 10^-3 M
Absorbance = molar absorptivity x concentration x path length
let the path length = 1 cm
then,
absorbance = 1214 x 9.1 x 10^-3
= 11.05
percent light emitted = inv.log(2-11.05)
= 9 x 10^-10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.