Consider the following intracellular and extracellular ion concentration for a t
ID: 1072261 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
Solution:
We know, the change in energy across the cell membrane can be given by:
G = RT ln(c2/c1) + ZFV = 2.303RT log(c2/c1) + ZFV
Where V is the potential in volts across the plasma membrane, Z is the electrical charge of the transported species, and F stands for the Faraday constant (96500 J/V.mol).
G for Na+:
G = 2.303RT log(10/140) + ZFV
= 2.303x8.315x310xlog(1/14) + 1x96500x(-0.06)
= -6803.8 – 5790 J/mol = -12593.8 J/mol = -12.6 kJ/mol
G for the inhibitor:
G = 2.303RT log(c2/c1) + ZFV
= 2.303x8.315x310xlog(4) + 0x96500x(-0.05)
= 3574 J/mol = 3.6 kJ/mol
Negative G implies the direction of travel i.e from intracellular to extracellular for Na+ ions, because the channel can only allow exergonic transport, not drive endergonic transport. A positive G, for inhibitor implies that travel must be in the other direction i.e from extracellular to intracellular. The energy exchange is to be balanced (i.e. in and out)
In other words, 3.6 kJ/mol energy is needed to drive the inhibitor inside the cell. This energy can be provided from the Na+ moving from intercellular to the extracellular. So the driving force for the active transport of inhibitor is the force provided by the movement of sodium ions.
Therefore moles of Na+ need to enter the cell = 3.6 kJ mol-1/12.6 kJ mol-1 = 0.285 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.