A voltaic cell consists of a copper electrode in a solution of Cu^2+ and a palla
ID: 1072519 • Letter: A
Question
A voltaic cell consists of a copper electrode in a solution of Cu^2+ and a palladium electrode in a solution of Pd^2+ ions. The copper electrode is the anode. Write a balanced equation and cell notation to represent this cell. The standard cell potential (E degree cell) for this cell is found to be 0.609 V. What is the reduction potential for the Pd^2+/Pd half-reaction? Determine the equilibrium constant for this reaction at 25degree C. Consider a nonstandard cell with (Cu^2+] = 3.00 M and [Pd^2+] = 0.0500M. What is the cell voltage under these conditions?Explanation / Answer
The reactions are Cu ------>Cu+2 +2e- Eo= -0.34 V and Pd+2+2e- --------->Pd
Combined reaction is Pd+2+Cu---->Pd+Cu+2 , Eo= 0.609
EO= Ered + Eox
0.609 =Ered +Eox
0.609 =-0.340 +EOx
Eox= 0.609+0.340 =0.951 V
deltaG=-nFE =-RTlnK, n= 2 ( nubmer of eletrons transferred)
=-2*96500*0.609 = -8.314*298*lnK
lnK= 78
K= 6.77*1033
E =EO- 0.0596/n* logQ
E= 0.609-0.0596/2* log { [Cu+2]/[Pd+2]}
E=0.609-0.0596/2* log (3/0.05)=0.556V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.