The answer is e my calculations seem to be close but I\'m just not getting an ex
ID: 1072712 • Letter: T
Question
The answer is e my calculations seem to be close but I'm just not getting an exact number that correlates with the correct percentage for each isotope please help. Vanadium is commonly found as an additive to steel to strengthen the metal. There are only two 5. major isotopes of vanadium found in nature, 50V and siv. What is the approximate abundance of each isotope in a natural sample of vanadium? Hint: calculator not required. >90%, 50 and 10% siv. b, 25% 107 and 75% 109 c. 50% 107 and 50% 109 V d. 75%, 107v and 25% 109 e. 10% 50 and 90% 51Explanation / Answer
average atomicmas = atomicmass of V-51*x + atomicmass of V-50*(100-x)/100
average atomicmas of v = 50.9415 amu
atomicmass of V-51 = 51 amu
atomicmass of V-50 = 50 amu
50.9415 = (51*x+50*(100-x))/100
percentage of V-51 = 94.15%
percentage of V-50 = 100-94.15 = 5.85%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.