What mass is needed to prepare 50.0 mL of 1.00 M solution? What is the molarity
ID: 1073888 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
Question 14
I2 molecular weight = 253.809 g/mol
mass of the I2 to prepare 50 ml of 1M solution = 253.809 g/mol x 0.05 Mol = 12.69 gm
Question 15
Molarity of the solution = 3.4 x 1000 / 500 x 17 = 0.4 M
Question 16
0.5 Mole of CaCl2 (Molar mass: 110.98 g/mol) = 0.5 x 110.98 = 55.49 g
Molarity of the solution = 55.49 / 110.98 x 2 = 0.25 M
Question 18
PV = nRT
where:
P is the pressure of the gas = 0.821 atm
V is the volume of the gas = 2 Lit
n is the amount of substance of gas (in moles) = ?
R is gas constant = = 0.0821 L atm K-1 Mol-1
T is the absolute temperature of the gas= 273 +30 = 303 K
substitute in the equation and calculate n in moles
n = 0.821 x 2 / 303 x 0.0821 = 0.066 Moles
Question 19
Use the above equatio to find Moles of the gas
380 torr = 0.5 atm
n = 0.5 x 8.2 /300 x 0.0821 = 0.166 Moles
Molecular weight = 10 gm /0.166 Mole = 60.07 g /mole
Quesiton 20
Molecular weight of CH2O = 30
Molar mass of the compound = 90 g/mole
Hence 3 units of CH2O is present. Hence molecular formula = C3H6O3
.
V1 =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.