What is the absorbance of a solution with a 57.34% T? When 5.00 mL of 0.0200 M F
ID: 1073988 • Letter: W
Question
What is the absorbance of a solution with a 57.34% T? When 5.00 mL of 0.0200 M Fe(NO_3)_3 is mixed with 5.00 mL of 0.00200 M NaSCN it is found that at equilibrium FeNCS^2+ is produced with a concentration of 7.00 times 10^-4 M. Calculate the equilibrium concentration of all species present and the equilibrium constant K_c for the reaction below. Fe^3+(aq) + SCN^-(aq) irreversible FeNCS^2+(aq) If 50.0 mL of 0.200 M Fe(NO_3)_3 is mixed with 75.0 mL of 0.300 M NaSCN, calculate the equilibrium concentration of FeNCS^2+. You will need to use the equilibrium constant that you calculated in the last problem.Explanation / Answer
4) the relation between absorbance (A) and percent transmittance (%T) is as follows:
A = 2-log %T
A=2-log(57.34)
A=2-1.7584
A=0.2416
Hence, Absorbance is 0.2416
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.