A microorganism has a mass doubling time of 2.4 hr when grown on a certain subst
ID: 1073991 • Letter: A
Question
A microorganism has a mass doubling time of 2.4 hr when grown on a certain substrate. The saturation constant using this substrate K_s is 1.3 g/L and maximum growth rate mu_m of 0.4 hr^-1. The cell yield on for this substrate is 0.46 g cell/g substrate. The feed stream to the chemostat contains 38 g/L substrate calculate the following. a. Cell concentration when the dilution rate is one half of the maximum b. Substrate concentration when the dilution rate is one half of the maximum c. Cell productivity when the dilution rate is one half of the maximumExplanation / Answer
Cell concentration when the dilution rate is one-half the maximum
d= 2.4 hr
Ks = 1.3 g/L
Yx/s = 0.46 g cells/g Subs
Sin = 38 g/La)
Because td is min, µ is µminµm= (ln 2) / td = (ln 2) / 2.4 = 0.29 hr-1
Dc = µm= 0.29 hr
µ = D,
X=Yx/s(Sin -S)
=DKs/(µm- D)
µ = D =µm/2 = 0.15 (hr^-1)
X = Yx/s(Sin - DKs/(µm- D)) =16.8 g/L---------------answer
=============================================
S Substrate concentration = DKs/(µm- D) =1.39 g/L--------answer
============================================
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.