Section 10.3 Tutonal Used Water has a vapor pressure of 31.8 mm Hg at 30°C and a
ID: 1074805 • Letter: S
Question
Section 10.3 Tutonal Used Water has a vapor pressure of 31.8 mm Hg at 30°C and a heat of vaporization of 40.657 kJ/mol. Using the Clausius-Clapeyron equation given below, determine the vapor pressure of water at 98°C. 605.0 Did you rto use dimensional analysis to determine your answer? constants and Factors Supplemental Data Section 10.3 Tutorial 1 10.3 WA 006. 2/6 S ntal, and geophysical processes that occur on Earth. the unique physical properties of water (boiling point, Water has unique physical properties that are essential to the biological, envi heat of vaporization, heat capacity, surface tension, and density in liquid and solid states) and how they are dependent on hydrogen bonding B boiling and melting points than would be expected Because so heat is required to overcome its extensive hydrogen-bonded network, water has much higher much Gheat capacity, enthalpy of vaporization, and surface tension also result from the energy required to overcome the extensiveExplanation / Answer
Answer
612.40mmHg
Explanation
ln(P2/P1) = - Hvap/R(1/T2 - 1/T1)
P1 = 31.8mmHg
P2 =?
T1 = 30°C = 303.15K
T2 = 98°C = 371.15K
Substituting the values
ln(P2/31.8mmHg) = - 40657(J/mol) / 8.314(J/K mol) (1/371.15K - 1/303.15K)
2.303log(P2/31.8mmHg)= - 4890.19K(0.002694K-1 - 0.003299K-1)
log(P2/31.8mmHg)= 1.2846
P2/31.8mmHg = 19.258
P2 = 612.40mmHg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.