Molar Concentrations 1. There is a stoichiometric relationship that exists betwe
ID: 1075476 • Letter: M
Question
Molar Concentrations
1. There is a stoichiometric relationship that exists between the formula for an ionic compound and the number of cations and anions that will be released into solution as that solid is dissolved in water.
a. What is the molar concentration of ClO2- ions in a solution that is prepared by dissolving 3.75 g of Al(ClO2)3 in a total solution volume of 125 mL?
____ M ClO2- ions
b. How many individual ClO2- ions would be present in 115 mL of this solution? ________ individual ClO2- ions
Explanation / Answer
Ans 1 :
a) Number of moles of Al(ClO2)3 = 3.75 / 229.3369 = 0.01635 mol
Each mole of the compound has 3 moles of ClO2- ions.
So 0.01635 mol of the compound will have 3 x 0.01635 = 0.04905 mol of ClO2- ions
So molar concentration = number of moles of ions / volume of solution in L
= 0.04905 / 0.125
= 0.3924 M ClO2- ions.
b)
125 mL of solution has 0.3924 M ClO2- ions
so 115 mL will have ( 115 x 0.3924) / 125
= 0.361 M ClO2- ions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.