Exercise 6: The density of a substance is defined by the equation d nm =- Where
ID: 1077121 • Letter: E
Question
Exercise 6: The density of a substance is defined by the equation d nm =- Where d stands for density, m stands for mass and v stands for volume So if a sample "A" has 3.45 g of mass and 3.25 ml, we can obtain the density by dividing 3.45 g by 3.25 ml. a) Obtain the density of sample "A" using the above values for mass and volume. The units should be "g/ml" b) Another sample "B" has 4.56 ml and 5.49 g. What is its density? Show your calculation c) Which sample, "A" or "B", has the highest density? MOss .Explanation / Answer
Density (d) = Mass (m)/Volume (v) (Given)
d = m/v
Mass of sample A = 3.45g (given)
Volume of sample A = 3.25ml
(a) Density of sample A = 3.45/3.25
= 1.061g/ml
(b) Mass of sample B = 5.49g
Volume of sample B = 4.56ml
Density of sample B = 5.49/4.56
= 1.204g/ml
(c) Density of sample A = 1.061g/ml
Density of sample B = 1.204g/ml
Clearly density of sample A is greater than density of sample B.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.