Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

To measure the speed of light from the electromagnetic radiation of a household

ID: 1080216 • Letter: T

Question

To measure the speed of light from the electromagnetic radiation of a household object. 4. BEFORE COMING TO LAB 1. Convert the frequency (v) of a radio station from 106.5 MHz to units of s-1. 2. Convert the speed of a car traveling at 55 mi/h to units of m/s, using the exact conversion factors of 1 m = 3.280 feet and 5280 feet = 1 mile. 3. Draw a waveform and explain the wavelength and the frequency using diagrams 4. Rearrange the speed of light equation, in variable form, to solve for wavelength. APPARATI AND CHEMICALS and/or annotations. marshmallows microwave-safe glass pan microwave . ruler . toothpick

Explanation / Answer

1) 1 MHz = 1 x 106 Hz or Sec-1

thus, 106.5 MHz= 106.5 x 1 x 106 Sec-1 = 1.065 × 108 Sec-1

2) given that, 1 mi= 5280 ft

3.280ft = 1m

or, 1ft = 1 / 3.280 = 0.305 m

or, 5280 ft = 5280 x 0.305 m = 1610.4 m

or, 1 mi = 5280 ft = 1610.4 m

1 hr = 60 min = 60 x 60 sec= 3600 sec

thus, 55 mi/hr = (55mi/ hr) x ( 1610.4 m / 1 mi ) x ( 1 hr / 3600 s) = 24.6 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote