Q13. The vapor pressure of water at 20oC is 17.54 torr. What is the vapor pressu
ID: 1080882 • Letter: Q
Question
Q13. The vapor pressure of water at 20oC is 17.54 torr. What is the vapor pressure (in torr) of a solution containing 118.1g of dextrose (C6H12O6) and 181.7 g of water at 20oC? Q14. Calculate the total vapor pressure of a solution made by mixing 0.500 mol of ether (C4H10O) with 0.150 molof ethanol (C2H6O) at 20 °C. At 20 oC, Po for ether = 440 torr and Po for ethanol is 332 torr. Q16. What is the molality of a solution prepared by mixing 5.51 g of ethylene glycol (C2H6O2, molar mass = 62.13 g/mol) in 170 g of H2O?
Explanation / Answer
Ans 13 :
number of moles of dextrose = given mass / molar mass
= 118.1 / 180.156
= 0.655 mol
Number of moles of water = 181.7 / 18.01528
= 10.08 mol
Mole fraction of water = 10.08 / (10.08 + 0.655)
= 0.939
Vapor pressure of solution = mole fraction of solvent x vapor pressure of pure solvent
= 0.939 x 17.54
= 16.47 torr
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.