QUESTION 6 1 points 56w many grams of phenol (C6H5OH) are contained in 5.50mol o
ID: 1082208 • Letter: Q
Question
QUESTION 6 1 points 56w many grams of phenol (C6H5OH) are contained in 5.50mol of phenol? 94.1 3.31 x 1024 518 0.0584 ,0 0 91.12 9.14 × 10-24 QUESTION 7 1 points Save Answer How many moles of lithium phosphate (Li3PO4) are contained in 66.6 g of lithium phosphate? 0.575 116 1.11 x 10-2:2 7710 4.01 x 1025 QUESTION 8 1 points Save Answer How many moles of sodium carbonate contain 1.773 x 1017 carbon atoms? 0 1.473 × 10-7 8.836 × 10-7 s:blackboard.cmich.edu/w menttake/launch jsp?course assessment id-_222397 I& course.id-152476 1&content; id--5534433 1&step-null;Explanation / Answer
6) No of mol of phenol = weight/Mwt
5.5 = (w/94.1)
w = weight of phenol = 518 g
answer: 518 g
7)
No of mol of Li3PO4 = weight/Mwt
= 66.6/115.8
= 0.575 mol
answer: 0.575 mol
8) Na2CO3 ---> 2 Na+ + co3^2-
1 mol na2CO3 = 1 mol c
no of mol of C = (1.773*10^17/(6.023*10^23)) = 2.94*10^-7 mol
no of mol of Na2CO3 = 2.94*10^-7 mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.