A 13.1 g sample of an aqueous solution of hydrobromic acid contains an unknown a
ID: 1083004 • Letter: A
Question
A 13.1 g sample of an aqueous solution of hydrobromic acid contains an unknown amount of the acid.
If 21.3 mL of 1.99 M sodium hydroxide are required to neutralize the hydrobromic acid, what is the percent by mass of hydrobromic acid in the mixture?
? % by mass
In the laboratory a student combines 39.3 mL of a 0.381 M nickel(II) fluoride solution with 17.6 mL of a 0.470 M ammonium fluoridesolution.
What is the final concentration of fluoride anion ?
M
Write a net ionic equation for the reaction that occurs when aqueous solutions of acetic acid and ammonia are combined.
Explanation / Answer
1.
NaOH (aq.) + HBr (aq.) -----------> NaBr (aq.) + H2O (l)
Moles of NaOH = molarity * volume of solution in L = 1.99 * 21.3 / 1000 = 0.0424 mol of NaOH
From the balanced equation,
1 mol of NaOH needs 1 mol of HBr
Then, 0.0424 mol of NaOH needs 0.0424 mol of HBr
The, mass of HBr = moles * molar mass = 0.0424 * 81.0 = 3.43 g.
% by mass of HBr = mass of HBr * 100 / Mass of sample = 3.43 * 100 / 13.1 = 26.2 %
2.
NiF2 (aq.) ----------> Ni2+ (aq.) + 2 F- (aq.)
NH4F (aq.) ---------> NH4+ (aq.) + F- (aq.)
Total [F-] = [(2 * 39.3 * 0.381) + (17.6 * 0.470)] / (39.3 + 17.6) = 0.672 M
3.
Molecular equation:
CH3COOH (aq.) + NH3 (aq.) ------------> CH3COONH4 (aq.)
Net ionic equation is,
CH3COOH (aq.) + NH3 (aq.) ------------> CH3COO- (aq.) + NH4+ (aq.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.