The acid-dissociation constant for benzoic acid (C6H5COOH) is 6.3×105. Part A Ca
ID: 1083295 • Letter: T
Question
The acid-dissociation constant for benzoic acid (C6H5COOH) is 6.3×105.
Part A
Calculate the equilibrium concentration of H3O+ in the solution if the initial concentration of C6H5COOH is 6.6×102 M .
Express your answer using two significant figures.
SubmitRequest Answer
Part B
Calculate the equilibrium concentration of C6H5COO in the solution if the initial concentration of C6H5COOH is 6.6×102 M .
Express your answer using two significant figures.
SubmitRequest Answer
Part C
Calculate the equilibrium concentration of C6H5COOH in the solution if the initial concentration of C6H5COOH is 6.6×102 M .
Express your answer using two significant figures.
Please help!!!! I can't figure these out at all :(
The acid-dissociation constant for benzoic acid (C6H5COOH) is 6.3×105.
Part A
Calculate the equilibrium concentration of H3O+ in the solution if the initial concentration of C6H5COOH is 6.6×102 M .
Express your answer using two significant figures.
[H3O+] = MSubmitRequest Answer
Part B
Calculate the equilibrium concentration of C6H5COO in the solution if the initial concentration of C6H5COOH is 6.6×102 M .
Express your answer using two significant figures.
[C6H5COO] = MSubmitRequest Answer
Part C
Calculate the equilibrium concentration of C6H5COOH in the solution if the initial concentration of C6H5COOH is 6.6×102 M .
Express your answer using two significant figures.
Please help!!!! I can't figure these out at all :(
Explanation / Answer
Given,
Benzoic acid Ka = 6.3 x 10^-5
Part A)
[C6H5COOH] initial concentration = 6.6 x 10^-2 M
let x amount of acid dissociated by equation,
C6H5COOH + H2O <==> C6H5COO- + H3O+
So,
Ka = [C6H5COO-][H3O+]/[C6H5COOH]
6.3 x 10^-5 = x^2/(6.6 x 10^-2 - x)
x^2 + 6.3 x 10^-5x - 4.16 x 10^-6 = 0
solving quadratic equation,
x = [H3O+] = 2.01 x 10^-3 M
equilibrium concentration of [H3O+] = 2.01 x 10^-3 M
Part B)
equilibrium concentration of [C6H5COO-] = 2.01 x 10^-3 M
Part C)
equilibrium concentration of [C6H5COOH] = 6.6 x 10^-2 - 2.01 x 10^-3 = 6.4 x 10^-2 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.