1.5 Question 4 2 pts You are going to perform a back titration with 0.5g of an a
ID: 1083883 • Letter: 1
Question
1.5 Question 4 2 pts You are going to perform a back titration with 0.5g of an antacid (Al(OH)bl, 20ml of 1.5M HCI as the analyte, and 1M NaOH as the titrant. How many grams of HCl is available for neutralization? (MW HCI 36.46g/mol) hint: you have the volume, concentration, and molecular weight of HCl convert to grams) answer with 2 decimal places, rounding correctly, no units : Question 5 2 pts After performing the titration you see that a 0.5g antacid tablet neutralizes 0.14g of HCL. Using this information how many moles of HCI would be neutralized by a 1.6g antacid tablet?Explanation / Answer
volume of HCl = 20 mL
concentration of HCl = 1.5 M
concentration = moles / volume
1.5 = moles / 0.020
moles of HCl = 0.030 mol
mass of HCl = moles x molar mass
= 0.030 x 36.46
mass of HCl available = 1.09 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.