Exercise Number201 A buffer solution is prepared as described in (a) below. To a
ID: 1084869 • Letter: E
Question
Explanation / Answer
a) total volume of solution = (100 + 100) = 200 ml.
so 100 ml of 0.11 M sodium benzoic acid = 0.100 * 0.11 = 0.011 mole.
molar concentration of benzoic acid = 0.011 * 1000 / 200 = 0.055 M
molar concentration sodium benzoate ion = 0.011 * 1000 / 200 = 0.055 M.
PKa = - log Ka = - log (6.5 * 10^-5) = 4.19
PH = PKa + log [salt]/ [acid]
PH = 4.19 + log (0.011 / 0.011)
PH = 4.19.
b) 50 ml of 0.011 M benzoic acid = 0.050 * 0.11 = 0.0055 mole.
50 ml of 0.011 M sodium benzoate = 0.050 * 0.011 = 0.0055 mole.
1.0 ml of 0.50 M KOH = 0.001 * 0.50 = 0.0005 mole.
molar concentration of benzoic acid = (0.0055 - 0.0005) * 1000 / (50 + 1) = 0.098 M
molar concentration of sodium benzoate = (0.0055 + 0.0005) * 1000 / 51 = 0.1176 M
PH = PKa + log [salt] / [ acid] = 4.19 + log (0.1176 / 0.098)
PH = 4.27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.