9 At 304 K the v hyl acetate CHCOOCt i 9.173 akm and tive v vapor pressure of pu
ID: 1085653 • Letter: 9
Question
9 At 304 K the v hyl acetate CHCOOCt i 9.173 akm and tive v vapor pressure of pure et viacetate (CLCOOCils) is 0.402 aim. Mixing 468e of ethyt acetate MM-SN.11gmsol wits 45.8 of methyl acetate (MN ideal sust show work to receive credit) (MM-74.0gmol wives a solutios t hat is neary (a) Calculate the mole fraction of ethyi acetate in the solution XEi-acetate in solution (b) Calculate the total vapor pressure of the solution at 304 K Total vapor pressure solution atm (c) Calculate the mole fraction of methyl acetate in the vapor in equilibrium with the solution X'Me-acetate in vapor Page 5 of 6Explanation / Answer
9) a) No of mol of ethyl acetate = w/M
= 46.8/88.1 = 0.53 mol
No of mol of methyl acetate = w/M
= 45.8/74.08 = 0.618 mol
molefraction of ethyl acetate = nethyl acetate / ntotal
= 0.53/(0.53+0.618)
= 0.462
molefraction of methyl acetate = 1-0.462 = 0.538
b) Ptotal = pethyl acetate + pmethyl acetate
= 0.462*0.173 + 0.538*0.402
= 0.296 atm
c) molefraction of ethyl acetate = nethyl acetate / ntotal
= 0.53/(0.53+0.618)
= 0.462
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.