Question 3 of 4 Incorrect IncorrectIncorrectIncorrectIncorrectIncorrect Incorrec
ID: 1086460 • Letter: Q
Question
Question 3 of 4 Incorrect IncorrectIncorrectIncorrectIncorrectIncorrect IncorrectIncorrect University Science BoOKS presented by Sapling Leaning Map do The oxidation of copper(l) oxide, Cu20(s), to copper(II) oxide, CuO(s), is an exothermic process. 2Cmo(s) +02 (g) -> 4CnO(s) The change in enthalpy upon reaction of 11.69 g of Cu20(s) is-11.93 kJ. Calculate the work, w, and energy change, AUrn,when 11.69 g of Cu2O(s) is oxidized at a constant pressure of 1.00 bar and a constant temperature of 25 °C Number Number Note that Erxn is sometimes used w=11-0.099 | kJ = 11-103.47 | kJl as the symbol for energy change instead of xn.Explanation / Answer
DH = DU+PDV
PDV = DnRT
So that,
DH = DU + DnRT
from reaction , Dn = 0-1 = -1
DnRT = -1*8.314*298 = -2.5 kj
pDV = -2.5 Kj
Work done(W)= - PDV
= -(-2.5)
= 2.5 kj
dU = DH-DnRT
= -11.93-(-2.5)
DU = -9.43 kj
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.