Compute the molality of solute particles and the freezing temperature of each of
ID: 1086511 • Letter: C
Question
Compute the molality of solute particles and the freezing temperature of each of the following solutions 1. 5.90 g of CoH1206 (a non-electrolyte) in 250 g of ethanol a. b. 14.66 g of MgF2 (a strong electrolyte) in 0.30 kg of water 2. A solution is prepared by mixing 15.0 g of NHACI (a strong electrolyte) in 500 g of water. Determine the molality and boiling point of this solution. 3. State the solute-solvent interaction involved in each of the following solutions: a. NaBr in water b. O2 in CCl4 c. CO in water d. CH3OH in waterExplanation / Answer
1)
a)
Molar mass of C6H12O6,
MM = 6*MM(C) + 12*MM(H) + 6*MM(O)
= 6*12.01 + 12*1.008 + 6*16.0
= 180.156 g/mol
mass(C6H12O6)= 5.90 g
use:
number of mol of C6H12O6,
n = mass of C6H12O6/molar mass of C6H12O6
=(5.9 g)/(180.156 g/mol)
= 3.275*10^-2 mol
m(solvent)= 250 g
= 0.25 kg
use:
Molality,
m = number of mol / mass of solvent in Kg
=(3.275*10^-2 mol)/(0.25 Kg)
= 0.131 molal
Answer: 0.131 molal
b)
Molar mass of MgF2,
MM = 1*MM(Mg) + 2*MM(F)
= 1*24.31 + 2*19.0
= 62.31 g/mol
mass(MgF2)= 14.66 g
use:
number of mol of MgF2,
n = mass of MgF2/molar mass of MgF2
=(14.66 g)/(62.31 g/mol)
= 0.2353 mol
m(solvent)= 0.30 Kg
use:
Molality,
m = number of mol / mass of solvent in Kg
=(0.2353 mol)/(0.3 Kg)
= 0.784 molal
Answer: 0.784 molal
Only 1 question at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.