10 CM.014 My A sample of 58.50 g solid benzene at -2.4°C was heated until it a f
ID: 1087187 • Letter: 1
Question
10 CM.014 My A sample of 58.50 g solid benzene at -2.4°C was heated until it a final phase and final temperature of the benzene sample bsorbed 13.5 kJ of heat t, at a constant pressure of 1 atmosphere. Using the data given in the table below, determine the Values 5.49°C 80.090 9.87 k)/mol 20.72 k/mol melting point boiling point at 5.49C heat of vaporization at s0.0g°C at 0°C 118.4 /mol K molar heat capacity of liquid at 25°C 136.0 J/mol K molar heat capacity of gas at 95 C 103.98 1/mol-K will be oc Supporting Materials Type here to 906 PM 2/18/2018Explanation / Answer
Benzene at -2.4 oC would be a solid
heat absorbed (q) = 13.5 kJ = 13500 J
mass benzene = 58.50 g
initial temperature = -2.4 oC
let Tf be the final temperature
Step 1 : benzene solid (at -2.4 oC) to solid (at 5.49 oC),
q1 = mCpdT = 58.50 x (118.4/78) x (5.49 + 2.4) = 700.632 J
Step 2 : benzene solid (at 5.49 oC) to liquid (at 5.49 oC)
q2 = mdHf = 58.50 x (9870/78) = 7402.5 J
Total heat remains now = 13500 - (q1 + q2) = 5397 J
Now,
step 3 : liquid (at 5.49 oC) to liquid (at Tf oC)
5397 = 58.50 x 136/78 x (Tf - 5.49)
5397 = 102Tf - 560
Tf = 5957/102 = 58.4 oC
Thus, the final temperature of benzene is 58.4 oC and is in liquid phase.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.