A) what mass of CO2 can be formed? B)how many grams of sulfur are formed? 4) Con
ID: 1087614 • Letter: A
Question
A) what mass of CO2 can be formed? B)how many grams of sulfur are formed? 4) Consider the following balanced reaction. What mass (in g) of CO2 can be formed from 288 mg of 02? Assume that there is excess C3H7SH present C3H7SHO) 6 O2(g)-3 CO2(g)+ SO2(g)+ 4 H20(g) A) 0.396 g CO2 D) 0.126 g CO2 5) According to the following reaction, how many grams of sulfur are formed when 374 g B) 0.209 g CO2 C) 0.792 g CO2 E) 0.198 g CO2 Page Ref: 4.2 of water are formed? 2H25(g) + SO2(g) 3S(s) + 2H2O(l) A) 99.8 g S B) 66.6 g S C) 56.1 g S D) 44.4 g S E) 14.0 g S Page Ref: 4.2 6) Give the theoretical yield, in moles, of CO2 from the reaction of 4.00 moles of C8H18 with 4.00 moles of O2. 2C8H 18 + 2502 16CO2 + 18H20 A) 0.640 moles B) 64.0 moles C) 2.56 moles D) 16.0 moles Page Ref: 4.3Explanation / Answer
4.
C3H7SH(l) +6 O2(g) ---------------- 3CO2(g) + SO2(g) + 4 H2O(g)
6 mole 3 mole
mass of O2= 288 mg = 0.288 grams
molar massof O2= 32 gram/mole
molar mass of CO2= 44 gram/mole
according to equation
6x32 grams of O2 produced = 3 x44 grams of CO2
0.288 grams of O2 produced = ?
= 3 x44x0.288/6x32 = 0.198 grams
Mass of CO2 produced =0.198 grams
The answer is E.
5.
2 H2S(g) + SO2(g) ------------------- 3S(s) + 2 H2O(l)
3 mole 2 mole
molar mass of S= 32 gram/mole
molar mass of H2O= 18 grams/mole
mass of H2O formed = 37.4 grams
according to equation
2 x18 grams of H2O formed = 3x32 grams of S
37.4 grams of H2O = ?
= 3 x32 x37.4/2x18 = 99.73 gramf os S
Mass of sulfure formed = 99.73 grams.= 99.8 grams
The answer is A.
6.
2 C8H18 + 25 O2 ---------------- 16 CO2 + 18 H2O
number of moles of C8H18 =4.00 moles
moles of O2= 4.00 moles
according to equation
2 moles of C8H18 = 25 moles of O2
4.00 moles of C8H18 = ?
= 25 x 4.00/2= 50 molesof O2
we need 50 moles of O2. but we have 4.00 moles. so O2 is limiting reagent
according to equation
25 moles of O2= 16 moles of CO2
4.00 moles of O2= ?
= 16 x 4.00/25 = 2.56 moles of CO2
number of moles of CO2 = 2.56 moles
Theoritical yiled of Co2 = 2.56 moles.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.