Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2) For the reaction: 2CHs + a) if 5.00 702 4co, + 6H0 grams C,Hs is reacted with

ID: 1088528 • Letter: 2

Question

2) For the reaction: 2CHs + a) if 5.00 702 4co, + 6H0 grams C,Hs is reacted with 21.0 grams Oa, which reactant is your limiting reagent? Show work , 0938 b) What is the maximum amount of CO. (in grams) that can be produced from the given amount of reactants in part a? O (in grams) that can be produced from the given amount of reactants in part a ud c) The reactant that is in excess in the reaction is reactant were actually used in the reaction? How many grams of the excess d) How many grams of the excess reactant are left over?

Explanation / Answer

In this reaction, 2 mole C2H6 react with 7 mole O2 to form 4 mole CO2 and 6 mole H2O.

5.00 gm C2H6 = mass / molar mass = 5.00 / 30 = 0.1667 mole.

21.0 gm O2 = 21.0 / 32 = 0.656 mole.

C2H6 is the limiting reactant.

Maximum amount CO2 produce = 4 * 0.1667 / 2 = 0.3334 mole = 0.3334 * 44 = 14.7 gm.

excess reactant is O2.

excess reactant used = 0.1667 * 7 / 2 =0.58345 mole = 0.58345 * 32 = 18.68 gm

Amount of excess reactant left over = 0.656 - (7 * 0.1667 / 2) = 0.07255 mole = 0.07255 * 32 = 2.32 gm.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote