5. You want to electroplate tin on a spoon using Sn(NO3)2 (aq). a. If you apply
ID: 1088630 • Letter: 5
Question
5. You want to electroplate tin on a spoon using Sn(NO3)2 (aq).
a. If you apply a current of 0.400 A for 2.0 hours, how many grams of tin metal would be plated?
b. What current would you have to apply to plate 10.0 grams of tin in 1.0 minute?
c. How long would you have to apply a current of 10.0 A to plate 15 grams of tin?
6. In an electrolytic cell, both a zinc anode and cathode were used in a Zn2+ (aq) solution. The cell operated for 3 minutes and 35 seconds at 325 milliamperes.
a. Calculate the theoretical mass, in milligrams, of zinc deposited.
b. The actual mass of zinc deposited was 20.5 mg. Calculate the current efficiency.
Explanation / Answer
5. Sn(NO3)2 ----------> Sn^2+ (aq) + 2NO3^- (aq)
Sn^2+ (aq) + 2e^- ----------> Sn(s)
Z = 2
C = 0.4A
t = 2 hours = 2*60*60 = 7200sec
atomic mass of Sn = 118.71g/mole
W = MCt/ZF
= 118.7*0.4*7200/2*96500 = 1.77g
b.W = MCt/ZF
W = 10g
M = 118.71g/mole
Z = 2
F = 96500c
t = 1 min = 60sec
W = MCt/ZF
C =WZF/Mt
= 10*2*96500/118.71*60 = 270.97A
c. W = 15g
C = 10A
M = 118.71g/mole
Z = 2
W = MCt/ZF
t = WZF/MC
= 15*2*96500/118.71*10 = 2438.7sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.