Tutored Practice Problem 4.5.8 Use a primary standard to determine an unknown co
ID: 1089791 • Letter: T
Question
Tutored Practice Problem 4.5.8 Use a primary standard to determine an unknown concentration using an acid-base titration. Close Problem Potassium hydrogen phthalate is a solid, monoprotic acid frequently used in the laboratory as a primary standard. It has the unwieldy formula of KHCH404 This is often written in shorthand notation as KHP If 32.59 mL of a potassium hydroxide solution are needed to neutralize 1.589 grams of KHP what is the concentration (mol/L) of the potassium hydroxide solution? Show Approach MacBook AiExplanation / Answer
1 mol KHP = 1 mol KOH
No of mol of KHP = w/M =1.589/71.1 = 0.0223 mol
No of mol of KOH = 0.0223 mol
concentration of KOH = n/v = 0.0223/(32.59*10^-3)
= 0.684 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.