Currently, at a price of $0.5 each, 200 popsicles are sold per day in the perpet
ID: 1092564 • Letter: C
Question
Currently, at a price of $0.5 each, 200 popsicles are sold per day in the perpetually hot town of Rostin. Consider the elasticity of supply. In the short run, a price increase from $0.5 to $1 is unit-elastic (Es = 1). In the long run, a price increase from $0.5 to $1 has an elasticity of supply of 1.5. (Hint: Apply the midpoints approach to the elasticity of supply.)
How many popsicles will be sold/supplied each day in the short run if the price rises to $1 each?
_________ per day
How many popsicles will be sold/supplied per day in the long run if the price rises to $1 each?
__________ per day
Explanation / Answer
Es = (% change in quantity)/(%change in price) = (change in quantity * price)/(change in price * quantity)
change in price = 0.5, price = 0.5, quantity = 200
if Es = 1
1 = (change in quant * 0.5)/(0.5 * 200)
=> change in quant = 100 =>300 popsicles will be sold
if Es = 1.5
1.5 = (change in quant * 0.5)/(0.5 * 200)
=> change in quant = 150 =>450 popsicles will be sold
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.