You are an efficiency expert hired by a firm in the clothing industry that uses
ID: 1093605 • Letter: Y
Question
You are an efficiency expert hired by a firm in the clothing industry that uses machines (K) and workers (L) as inputs. The firm has estimated that the marginal product of labor is MPL = 120 - 6 L, while the marginal product of capital is MPK = 50 - 5 K. The firm is currently using 16 units of L and 7 units of K. If w = $20, r = $15 then..
a. the firm is minimizing the cost of producing the given quantity of output.
b. the firm should use less L and more K to minimize the cost of producing the given quantity of output.
c. the firm should use less K and more L to minimize the cost of producing the given quantity of output
d.; the firm is profit maximizing but not cost minimizing
Explanation / Answer
a. the firm is minimizing the cost of producing the given quantity of output.
as MPL = 120 - 6 L , after L=16 , MPL =24 ,that is > wage rate = $20, for L=17,MPL =18 that is less than what have u paid to the 17th man,
and MPK = 50 - 5 K ,at K=7 ,MPK =15,exactly equals to rent = $15, after that greater K will have MPK less than rent,
so
COST =wl+rk =16*20+15*7=425 is minimzed
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.