Suppose that a perfectly competitive firm faces a market price of $7 per unit, a
ID: 1096817 • Letter: S
Question
Suppose that a perfectly competitive firm faces a market price of $7 per unit, and at this price the upward-sloping portion of the firm's marginal cost curve crosses its marginal revenue curveat an outpuut level of 1,400 units. If the firsm produces 1,400 units, it's average variable costs equal $6.50 per unit, and its average fixed costs equal $0.80 per unit.
What is the firm's maximizing (or loss-minimizing output level?
What is the amount of it's economic profits (or losses) at this output level?
Explanation / Answer
Equilibrium established where the P = MC,
P = $7
and Output at this level is 1,400
While AC = AVC+AFC
= 6.5+.8
=7.3
Average cost is > than the Price level
Hence, this does not maximize the profit
Total Loss to firm =
= 7*1,400 -7.3*1400
=9,800 - 10,220
=$420 (Loss)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.