A firm produces output according to a production function: Q = F ( K,L ) = min {
ID: 1097924 • Letter: A
Question
A firm produces output according to a production function:
Q = F(K,L) = min {5K,5L}.
a. How much output is produced when K = 2 and L = 3?
b. If the wage rate is $60 per hour and the rental rate on capital is $35 per hour, what is the cost-minimizing input mix for producing 10 units of output?
Capital =
Labor =
c. How does your answer to part b change if the wage rate decreases to $35 per hour but the rental rate on capital remains at $35 per hour?
Explanation / Answer
(a)Q = F(K,L) = min {5K,5L}.
for K=2 and L=3
Q =min(5*2 , 5*3 ) = min(10,15) = 10
so for fiven value Q = 5K (Ans)
(b)
cost = 60*L + 35*k
Q = min{ 5K. 5L) = 10
this only possible if K=2 and L=2
for above value of K and L cost will be minimum
capital =2
labour =2
(C)
it doesn't changes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.