Notice the fixed cost is $24. 5. Refer to the above data. The variable cost of p
ID: 1100424 • Letter: N
Question
Notice the fixed cost is $24.
5. Refer to the above data. The variable cost of producing 5 units is:
A. $61.
B. $48.
C. $37.
D. $24.
6. Refer to the above data. The average total cost of producing 3 units of output is:
A. $14.
B. $12.
C. $13.50.
D. $16.
7. Refer to the above data. The average fixed cost of producing 3 units of output is:
A. $8.
B. $7.40.
C. $5.50.
D. $6.
8. Refer to the above data. The marginal cost of producing the sixth unit of output is:
A. $24.
B. $12.
C. $16.
D. $8.
9. Refer to the above data. The profit-maximizing output for this firm:
A. is 3.
B. is 4.
C. is 5.
D. cannot be determined from the information given.
Explanation / Answer
5. Refer to the above data. The variable cost of producing 5 units is:
Fixed cost = 24
variable cost of producing 5 units = 61-24 = 37
C. $37.
6. Refer to the above data. The average total cost of producing 3 units of output is:
average total cost of producing 3 units = 48/3 = 16
D. $16.
7. Refer to the above data. The average fixed cost of producing 3 units of output is:
The average fixed cost of producing 3 units of output = 24/3 = 8
A. $8.
8. Refer to the above data. The marginal cost of producing the sixth unit of output is:
marginal cost of producing the sixth unit of output = 69-61= 8
D. $8.
9. Refer to the above data. The profit-maximizing output for this firm:
D. cannot be determined from the information given.
Because revenue information is not given
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.